Dokumenty potrzebne do złomowania pojazdu

Data: 29. 01. 2020r. • Autor: ZlomowaniePojazdu.pl

W końcu nadejdzie czas, kiedy samochód będzie miał już dość – stanie się zbyt drogi do naprawy lub bezwartościowy, o czym przekonasz się, przy bezskutecznej próbie jego sprzedaży.


Jeśli jesteś w tym momencie, możesz po prostu:

  • pozbyć się samochodu oddając go na złom,
  • pozostawić całą emocjonalną historię za sobą,
  • zgarnąć gotówkę za skup.

To wszystko może się zdarzyć – wybierając złomowanie samochodu. Jednak zanim to zrobisz, upewnij się, że masz odpowiednią dokumentację, aby nie robić sobie później dodatkowych problemów.


Dowiedz się dokładnie, jakich dokumentów potrzebujesz, aby złomować samochód. Postaramy się w dalszej części artykułu nieco rozjaśnić ten temat. Pamiętaj też, że jedynymi legalnie dozwolonymi centrami złomowania samochodów są skupy autoryzowane, które wiedzą jak odpowiedzialnie i bezpiecznie radzić sobie z niebezpiecznymi częściami, takimi jak olej i akumulatory.


Jakich dokumentów potrzebuję, aby legalnie złomować samochód?


Przede wszystkim jest to dokument rejestracyjny pojazdu. Dokument rejestracyjny pojazdu to dziennik pojazdu, czyli najważniejszy dokument potrzebny do złomowania samochodu. Dowodzi to, że samochód, który zamierzasz sprzedać za złom, należy do Ciebie i zatrzymuje wszelką nieautoryzowaną sprzedaż.

Innym bardzo ważnym dokumentem powiązanym ze złomowaniem pojazdu jest certyfikat potwierdzający zaistniałą sytuację. To dokument, który jednoznacznie stwierdza, że Twój samochód został poddany recyklingowi i zwalnia Cię z wszelkiej przyszłości odpowiedzialność za to, co może mieć tym związek w przyszłości.


Inne dokumenty, których możesz potrzebować:

  • dokument potwierdzający tożsamość,
  • dokumenty pojazdu (karta pojazdu, dowód rejestracyjny),
  • upoważnienie,
  • zgoda na złomowanie pojazdu.

Jeśli z jakiegokolwiek powodu nie możesz znaleźć któregoś z wyżej wymienionych dokumentów, w wielu przypadkach i tak nadal możesz złomować samochód. Możesz jednak zostać poproszony o inny sposób weryfikacji pewnych danych. Najlepiej dowiedzieć się co nieco więcej na ten temat, ponieważ może to zaoszczędzić trochę kłopotów.


NASI STRATEGICZNI PARTNERZY