Potrzeba złomowania pojazdu może mieć różne podłoże. Czasem chodzi o samochód, który po prostu służył już wystarczająco długo, że już nie opłaca się go naprawiać. Niekiedy chodzi o auto powypadkowe, które nie jest już przydatne do niczego. Bez względu na to, z jakiego powodu Twój pojazd nie nadaje się do eksploatacji – oddanie go do skupu aut lub do miejsca, w którym dokonuje się złomowania to zasadniczo dobry pomysł.
Złomowanie – gdzie i jak?
Zasadniczo są dwa miejsca, które są upoważnione do przyjmowania samochodów nie nadających się do eksploatacji. Chodzi o:
- stacje demontażu,
- punkty zbierania pojazdów.
Należy jednak w tym miejscu wyczulić na fakt, że decydując się na oddanie samochodu na złom do jednego z tym miejsc, konieczne jest upewnienie się, że wyznaczone miejsca są uprawnione do realizacji takich usług. Ową pewność można uzyskać sprawdzając legalność prowadzonej stacji, bądź punktu – to znaczy, czy dostała zezwolenie marszałka województwa. Tylko wtedy można mieć pewność, że wchodzi się we współpracę z legalnie prowadzonym punktem zbierania złomu/stacją demontażu.
Jak wygląda proces złomowania?
Oczywiście szczegóły procesu mogą się nieco różnić w zależności od miejsca, w którym złomowanie będzie realizowane. Niemniej jednak są pewne standardy, które muszą być przestrzegane i na ich wypunktowaniu w tym miejscu będziemy próbować się skupić.
Trzeba zgłosić się do punktu, dokonać wyceny, zaakceptować proponowaną kwotę i czekać aż ktoś zgłosi się po odbiór pojazdu. Wtedy otrzyma się odpowiednią ilość ustalonej gotówki.
Ważne jest to, aby przypilnować pozyskania zaświadczenia o demontażu, gdy auto zostanie przekazane do złomowania.
Tylko w ten sposób unieważnienie poniższych dokumentów staje możliwe:
- karta pojazdu,
- dowód rejestracyjny pojazdu,
- tablica rejestracyjna.
To także droga wolna do wstrzymania opłat u ubezpieczyciela. Ważne jest również to, że wyżej wymienione zaświadczenie powinno trafić do rąk Twoich, jedna kopia do organu rejestrującego, a jedna musi zostać w punkcie, który podjął się zadania związanego ze złomowaniem tego samochodu.
POWIĄZANE WPISY
Dokumenty potrzebne
do złomowania pojazdu
czytaj więcej
Wyrejestrowanie pojazdu
po złomowaniu
czytaj więcej