Gdzie zgłosić złomowanie pojazdu?

Data: 29. 01. 2020r. • Autor: ZlomowaniePojazdu.pl

Potrzeba złomowania pojazdu może mieć różne podłoże. Czasem chodzi o samochód, który po prostu służył już wystarczająco długo, że już nie opłaca się go naprawiać. Niekiedy chodzi o auto powypadkowe, które nie jest już przydatne do niczego. Bez względu na to, z jakiego powodu Twój pojazd nie nadaje się do eksploatacji – oddanie go do skupu aut lub do miejsca, w którym dokonuje się złomowania to zasadniczo dobry pomysł.


Złomowanie – gdzie i jak?


Zasadniczo są dwa miejsca, które są upoważnione do przyjmowania samochodów nie nadających się do eksploatacji. Chodzi o:

  • stacje demontażu,
  • punkty zbierania pojazdów.

Należy jednak w tym miejscu wyczulić na fakt, że decydując się na oddanie samochodu na złom do jednego z tym miejsc, konieczne jest upewnienie się, że wyznaczone miejsca są uprawnione do realizacji takich usług. Ową pewność można uzyskać sprawdzając legalność prowadzonej stacji, bądź punktu – to znaczy, czy dostała zezwolenie marszałka województwa. Tylko wtedy można mieć pewność, że wchodzi się we współpracę z legalnie prowadzonym punktem zbierania złomu/stacją demontażu.


Jak wygląda proces złomowania?


Oczywiście szczegóły procesu mogą się nieco różnić w zależności od miejsca, w którym złomowanie będzie realizowane. Niemniej jednak są pewne standardy, które muszą być przestrzegane i na ich wypunktowaniu w tym miejscu będziemy próbować się skupić.

Trzeba zgłosić się do punktu, dokonać wyceny, zaakceptować proponowaną kwotę i czekać aż ktoś zgłosi się po odbiór pojazdu. Wtedy otrzyma się odpowiednią ilość ustalonej gotówki.


Ważne jest to, aby przypilnować pozyskania zaświadczenia o demontażu, gdy auto zostanie przekazane do złomowania.


Tylko w ten sposób unieważnienie poniższych dokumentów staje możliwe:

  • karta pojazdu,
  • dowód rejestracyjny pojazdu,
  • tablica rejestracyjna.

To także droga wolna do wstrzymania opłat u ubezpieczyciela. Ważne jest również to, że wyżej wymienione zaświadczenie powinno trafić do rąk Twoich, jedna kopia do organu rejestrującego, a jedna musi zostać w punkcie, który podjął się zadania związanego ze złomowaniem tego samochodu.


NASI STRATEGICZNI PARTNERZY