Złomowanie pojazdu i wypowiedzenie OC

Data: 29. 01. 2020r. • Autor: ZlomowaniePojazdu.pl

Temat złomowania pojazdu i składek związanych z OC to nieodłącznie powiązany temat. Wokół niego pojawia się jednak sporo nieścisłości, które mogą prowadzić do różnych komplikacji, a nawet generować dodatkowe koszty. Warto więc podjąć się tematu raz jeszcze i wyjaśnić związane z nim niedomówienia.


Składki OC a złomowanie pojazdu


Niekiedy firmy nie są upoważnione do złomowania pojazdu i w takich sytuacjach oferują wyłącznie skup. Nawet, jeśli cena którą proponują wydaje Ci się dość atrakcyjna – warto ostateczną decyzję przemyśleć raz jeszcze.


Dlaczego? Jeśli pojazd nie zostanie złomowany, nie będzie możliwości pozyskania ze stacji demontażu dokumentu potwierdzającego ten fakt, a to oznacza, iż bez tego zaświadczenia nie będzie się miało możliwości składania wniosku o zwrot niewykorzystanej składki OC.


Formalności związane z odzyskaniem składki OC


Załóżmy więc, że koniec końców zdecydowałeś się na złomowanie pojazdu i tym samym uzyskałeś zaświadczenie, które jest tego potwierdzeniem. Następnym krokiem do ubiegania się o odzyskanie składki OC jest konieczność wyrejestrowania pojazdu.

Ważne informacje związane z tą czynnością:

  • masz 30 dni od momentu otrzymania zaświadczenia na zgłoszenie się do urzędu,
  • musisz dostarczyć uzyskane potwierdzenie wyrejestrowania samochodu z odpowiednim oświadczeniem do ubezpieczyciela, od którego miałeś wykupione OC.

Warto jednak dodać, iż jeśli nie masz takiej możliwości – złożenie dokumentów nie musi odbywać się osobiście. Można też wysłać dokumenty za pośrednictwem poczty e-mail jak i klasycznej.


Wybrałeś możliwość wysyłki dokumentów za pomocą internetu?


W takim razie nie zapomnij o tym, by oświadczenie które dosyłasz było przez Ciebie własnoręcznie podpisane, a następnie do ubezpieczyciela dosłane w formie skanu bądź zdjęcia. Bez tego dokumenty, jakie podsyłasz mogą zostać uznane jako nieważne. Zwykle proces rekalkulacji składki ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego nie będzie trwał dłużej niż kilka dni, łącznie ze zwrotem niewykorzystanej gotówki na wskazane przez Ciebie konto bankowe.


NASI STRATEGICZNI PARTNERZY